W. Shakespeare - Romeo a Julie

17. dubna 2008 v 20:25 |  Čtenářský deník

W. Shakespeare - Romeo a Julie

Co s referátem

William Shakespeare se narodil 23.4.1564 ve městečku Stratfordu nad Avonou ve střední Anglií.Byl pokřtěn 26.4.1564 v místním kostele Holy Trinity Church.Jeho otec John Shakespeare,byl dobře situovaný měšťan,rukavičkář.Jeho matka Mary Adrénová byla původem ze selského,kdysi zemanského rodu.William se narodil jako třetí dítě a nejmladší syn jejich rodičů.Když mu bylo 18 let vzal si o osm let starší Annu Hathawayovou.Roku 1583 se mu narodila dcera Zuzana a roku 1585 dvojčata-dcera
Judita a syn Harnnet,ten však roku 1596 zemřel.
V letech 1593-1594 byly vytištěny jeho básnické prvotiny Venuše a Adonis a Znásilnění Lukrécie.
V roce 1599 byl zapsán jako spoluvlastník divadla The Globe(Zeměkoule),kde až do svého odchodu z Londýna hrál.Toto divadlo roku 1613 při představení JindřichaVII vyhořelo ,tímto požárem symbolicky i prakticky skončila Shakespearova dráha dramatika.
William Shakespeare zemřel 23.4.1616 ve věku 52 let.Stalo se tak shodou okolností ve stejný den,kdy v Madridu zesnul jiný renesanční umělec,muž,který měl pro španělskou literaturu nemenší význam než Shakespeare pro anglickou-Migel de Cervantes.

ROMEO A JULIE

OBSAH:
Příběh se odehrává v městečku Verona.Hlavní postavy jsou z znepřátelených rodů.Romeo patří k Montékům,Julie ke Kapuletům.Setkání příslušníku těchto rodů většinou končí hádkou a rvačkou.
Jednoho dne se v domě Kapuletů koná ples,Romeo a Benvolio se rozhodnou,že na ples půjdou v maskách.Na plese pozná Tybalt Romea a jde to povědět starému Kapuletovi.Ten má ale dobrou náladu a nepřeje si rozruch,proto si Montků nevšímá.
Romeo na plese potká krásnou dívku,která je dcerou Kapuletů a zamiluje se do ní.Oba se sejdou venku,Romeo v zahradě,Julie na balkoně,kde probíhá asi nejznámější citace:Ach Romeo,pročpak jsi Romeo?Proč jsi Montek?Zapři otce,zřekni se jména……Navzájem si vyznají lásku, a nechájí se oddat Romeovým zpovědníkem,bratrem Vavřincem,který je přesvědčen,že sňatek usmíří oba rody.
Opět dojde k rvačce mezi příslušníky obou rodů,Tybaltem a Mercuriem,Romeovým příbuzným.Tybalt zabije Mercuria,a to naštve Romea,který zase zabije Tybalta a proto je také vyhoštěn z Verony.
Druhý den brzy ráno navštíví Julii její matka a oznámí jí,že si musí vzít Veronského hraběte Parise. Julie odmíta,ale její otec jí chce za každou cenu za Parise provdat.Julie se proto radí s bratrem Vavřincem,a ten jí dá lahvičku s látkou,která ji na 48 hodin uspí tak,že bude vypadat jako mrtvá.
Bratr Vavřinec pošle dopis Romeovi,aby si přišel pro Julii,která dělá ,že je mrtvá.Dopis však nedojde,ale i přesto se Romeo dozví,že Julie je mrtvá.Koupí si jed a vydá se zpět do Verony.U hrobky,do které Julii uložili potká Parise,který mu chce zabránit v tom aby hrobku otevřel.Romeo se s ním proto začne prát a Pais po chvíli padne na zem mrtev.Romeo otevře hrobku,naposledy Julii políbí a vypije jed.Po chvíli se Julie probere z mdlob a hledá Romea.Když jej spatří na zemi mrtvého vezme jeho dýku a probodne si srdce.
Teprve až nad hrobem Julie a Romea si Kapuletové a Montekové podají ruce na usmířenou.

CHRONOLOGIE:
1)Seznámení Romea a Julie
2)Svatba
3)Smrt Tybalta
4)Nedoručená zpráva Romeovi
5)Smrt Parise,Romea a Julie
6)Usmíření Monteků a Kapuletů

CHARAKTERISTIKA POSTAV:
JULIE-milá,sympatická,citlivá,krásná 14-ti letá dívka
ROMEO-upřímně zamilovaný do Julie,schopný pro lásku udělat vše
MONTEKOVÉ vs. KAPULETOVÉ-rodiny Romea a Julie,znepřátelené rody.
TYBALT-Juliin bratranec,rváč
MERCURIO-Romeův vtipný přítel
CHŮVA-milá,starší paní,dobrosrdečná a pomáhající Julii.

ÚRYVEK:
Jako úryvek jsem si vybrala asi nejznámější citaci z balkonové scény.
JULIE:Ach,Romeo!Proč,proč jsi Romeo!Zřekni se otce,zavrhni své jméno-nechceš-li slib mi,že jsi navždy můj, a odveď mě z rodů Kapuletů.
ROMEO:Mám ještě naslouchat,či mluvit hned?
JULIE:Jen tvoje jméno je můj nepřítel.Byl bys to ty,i kdybys nebyl Montek.Proč nemáš jiné jméno?Co je Montek?Není to ruka,noha,paže,tvář,není to nic co z muže dělá muže

V tomto úryvku je podle mě znát to,že Julie Romea miluje,ale zároveň si také uvědomuje,že se jejich rody nenávidí a jedině jejich původ jim brání k jejich lásce.Julie si uvědomuje,že kdyby Romeo nebyl Montek tak jim ke štěstí nic nebrání.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama