Třicetiletá válka

17. dubna 2008 v 20:21 |  Referáty

Třicetiletá válka

Co s referátem

1. etapa - Česká válka (1618-1620)
Začala defenestrací. Na jaře 1619 zemřel Matyáš. Nastoupil Ferdinand II. Štýrský. Rozhodl se tvrdě zakročit a zlikvidovat Stavy a protestanty. V srpnu Stavy Ferdinanda sesadily a zvolili si Fridricha Falckého. Ferdinand 8.11.1620 dorazil na Bílou horu a došlo k bitvě, ve které bylo české vojsko rozprášeno během 2 hodin. Fridrich utekl do Haagu. V Čechách se začalo s urovnáváním. Část lidí odešla z Čech. Někteří zůstali a chtěli uznat Ferdinanda. Na jaře 1621 císař sestavili tribunál, který hledal iniciátory. Do čela byl postaven Karel z Lichtenštejnska. Bylo potvrzeno 27 rozsudků smrti. 21.6.1621 na Staroměstském náměstí se konala hromadná poprava. Iniciátorům a uprchlíkům včetně jejich rodin byl zabaven majetek. Majestát protestantů přestal platit. Do Čech přišli jezuité. Roku 1627 Ferdinand právně potvrdil Obnovené zřízeni zemské (ústava). Habsburkové měli dědičné právo na český trůn. Jediným náboženstvím bylo katolické. Němčina byla zrovnoprávněna s češtinou.
2. etapa - Falcká válka (1621-1623)
Boje se přesunuly do Dolní Falce. Dolní Falc se spojil s Nizozemím. Fridrich Falcký to rychle prohrál. Přišel nejen o celé území, ale také o kurfiřtskou hodnost, kterou si vzal BMW (bavorský wévoda).
3. etapa - Dánská válka (1625-1629)
Katolíci se chtěli rozšířit směrem k Baltskému moři, kvůli ovládnutí obchodů. Postavila se proti nim koalice Dánska, Nizozemí, Anglie, Severoněmeckých protestantů a Falce. Do čela koalice se postavil Kristián IV. a postupovali do Čech. Ferdinand dostal strach. Albrecht z Valdštejna mu nabídl pomoc. Roku 1626 na Dánské frontě koalici porazili. Zbytek koalice porazil Bavorský vévoda. Albrecht dostal hodnost generalissima (velitele všech vojsk, území a financí). V roce 1626 se Dánská koalice totálně vzdala a podepsala mírné mírové dohody. Proti Albrechtovi se postavila německá knížata. Roku 1630 byl Albrecht propuštěn z císařových služeb.
4. etapa - Švédká válká (1630-1635)
Do čela Švédského vojska se postavil Gustav Adolf. K němu se přidal Sasský kurfiřt. Během jednoho roku dorazili do Prahy a obsadili ji. Dostali se na území katolických Němců. Na pomoc byl opět povolán Albrecht z Valdštejna, ale ten nechtěl nyní bojovat na plno a tak ho císař nechal zavraždit. V roce 1632 zemřel Gustav Adolf a nastal obrat ve válce. Ferdinand začal vyhrávat. Až do roku 1635 vyhrával a pak se k němu přidal Sasský kurfiřt, který dostal obě dvě Lužice.
5.etapa - Švédsko-Francouzská válka (1635-1648)
Proti Habsburkům se vytvořila koalice Švédsko-Nizozemí-Francie. V roce 1637 zemřel Ferdinand II. A nastoupil Ferdinand III. Začala se projevovat únava a hospodářské důsledky u Habsburků. V roce 1648 Švédové opět obsadili Prahu a vyplenili Hradčany. Zbytky pokladu Rudolfa II. skončily ve Švédsku jako kořist. Ve vestfálských městech byl sepsán vestfálský mír.
Důsledky
Vznikly nové samostatné státy Nizozemí a Švýcarsko a dědicům Fridricha byla vrácena Dolní Falc.
Habsburkové si zatím nevytvořili monarchii.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama