Saint-Exupery - Malý Princ

17. dubna 2008 v 20:25 |  Čtenářský deník

Saint-Exupery - Malý Princ

Co s referátem

Antoine de Saint-Exupery
Jeden z nejslavnějších spisovatelů 20.století, humanista a letec. Narodil se 29.6. 1900 v Lyonu ve Francii jako syn šlechtické rodiny. Již v mládí projevoval literární i výtvarné nadání a zájem o letectví. Postupně se stal úředníkem, mechanikem, obchodním zástupcem, prodavačem automobilů a 1926 pilotem. Byl vedoucím letiště na mysu Juby, pak přešel do poštovní letecké společnosti Aeroposte Argentina, zaváděl linky po jihoamerickém kontinentu a přes Atlantik. V 31 letech se oženil s Consuelou Suncin. Po 6 letech odchází na frontu. Jako válečný dopisovatel je odpůrcem fašismu. 1940 odjíždí do USA,ale po 3 letech si vynutil návrat k leteckému průzkumnému útvaru, kde měl povoleno pět bojových startů, ale dosáhl jen čtyř. Z posledního se již 31.7.1944 nevrátil.

Malý princ
Cestou pouští se autorovi porouchalo letadlo. Hned na prvním úsvitě ho probudil zvláštní hlásek: "Prosím pěkně...nakresli mi beránka..." A tak začíná jeho rozmluva s malým princem.
Ten mu vyprávěl třeba o svých cestách po malých planetkách za praci a poučením, kde se setkává s různými lidmi. Nejprve potkal krále, který chtěl vládnout, ale neměl komu jen hvězdám. Jako druhého potkal domýšlivce a pak pijana,jenž pil, protože se styděl za to,že pije a chtěl na to tak zapomenout. Na čtvrté planetě potkal byznysmena. To byl vážný člověk,který celou dobu jen počítá hvězdy patřící jemu. Na páté planetě byla svítilna a lampář. Ten se malému princi líbil,ale planeta byla pro dva malá. Zajímavým připadal princovi zeměpisec,který mu poradil, aby navštívil Zemi. Dospělý jsou opravdu moc zvláštní-pomyslel si vždy.
Vyprávěl ještě, jak si ochočil ličku, také o své planetě, choulostivé květině i sopkách.
Tak jim utekl týden. Došli spolu až ke studně a poté se spolu rozloučili a malý princ se vrátil na svou planetu.
Práce některých lidí je asi opravdu nesmyslná a je smutné, že nám to připadá norrmálni. Malý princ je upřímný pohled očima dítěte do nesmyslnosti, ve které někteří lidé žijí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama