Habsburkové

17. dubna 2008 v 20:10 |  Referáty

Habsburkové

Co s referátem

Svatá říše římská vznikla v 10. stol. Později v ní němce vystřídali Habsburkové. Za 30 leté války získali Habsburkové prestiž a měli také Pyrenejský poloostrov. Po Utrechtském míru získali Milánsko, Neapolsko a Španělské Nizozemí. K malým státům SŘŘ patřily Sasko, Bavorsko a Braniborsko, jejichž králové byli zároveň Kurfiřti.
Habsburkové měli personálně spojené tři státy - Čechy, Uhry a Rakouské země. Byla to personálně spojená unie. Střediskem unie byla Vídeň (sídelní město panovníků). Panovníci vytvořili jednotou armádu, státní poštu a společenskou měnu. Uvažovali o zavedení jednotné daňové soustavy.
Leopold I. měl problémy s Turky. V letech 1663-1664 Turci podnikli tažení. Dostali se na Slovensko a obsadili pevnost Nové Zámky. Došlo tam ke střetu s Habsburky a Turci byli poraženi. Pevnost byla obnovena a přejmenována na Leopoldov. Roku 1683 Turci obklíčili Vídeň. Vídeň vydržela a Turci začali ustupovat pryč z Evropy. V letech 1701-1713 proběhly války o španělské dědictví.
V době válek vládl Josef I. a po něm Karel III. Jednalo se o Španělské Nizozemí a kolonie. Skončilo to Utrechtským mírem za Karla VI. V roce 1713 byla vydána Pragmatická sankce. Ta zaručovala, že všechny državy jsou nedělitelné a že pokud by panovník neměl po smrti žádného syna, na trůn by nastoupila dcera a v případě, že by panovník neměl žádné potomky, vládli by jiní příbuzní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama