České země za osvícenství

17. dubna 2008 v 20:08 |  Referáty

České země za osvícenství

Co s referátem

Po smrti Karla VI. nastoupila na trůn Marie Terezie (1740-1780). Roku 1740 začaly Války o rakouské dědictví. Sousedé nechtěli jednat s ženou a zahájili sérii válek. Prusku vládl Fridrich II., Bavorsku Karel Albert a Sasku sasský kurfiřt. Chtěla bojovat ještě Francie (chtěla Belgii) a Španělsko (chtělo kus Itálie). První válka byla 1. Slezská válka (1740-1742). Fridrich II. vzal vojsko a obsadil slezsko. Do Slezska mířil také sasský kurfiřt, který urval Horní Slezsko. Karel Albert chtěl také něco podnikat, takže obsadil Prahu a nechal se korunovat českým králem. Vystupoval jako Karel III., nicméně po získání císařské koruny to byl Karel VII. Marie Terezie přišla o Čechy a Slezsko a zbyly jí Uhry. Odjela tedy do Uher a tam se domluvila s uherskou šlechtou. Dostala od nich podporu (stala se z ní uherská královna) a uznala Uhry. Poskytli ji také vojsko a vyrazili do Bavorska, kde obsadili Mnichov. Karel Albert spěchal zpět do Bavorska. Marie chtěla, aby se vzdal české koruny. Roku 1743 byla opět korunována českou královnou. Fridrich II. se začal bát, smetl sasského kurfiřta a obsadil Prahu. Marie s Fridrichem podepsali příměří. Fridrich dostal celé Slezsko, kromě Opavska, Těšínska a Kladska.
Potom přišla 2. Slezska válka (1744-175). S Habsburky se spojila Británie a Sardinské království. To znepokojilo Fridricha. Opět chtěl obsadit Prahu, nicméně narazil na tvrdý odpor a musel z Čech pryč. V klidu vládl ve Slezsku a podepsal s Marií Terezií další úmluvu o tom, že mu Slezsko patří. V roce 1745 také zemřel Karel VII. Novým císařem se stal František Štěpán Lotrinský, později František I. Ten si vzal Marii Terezii. Rozdělili si vládu - Marie vládla Habsburkům a František Svaté říši římské.
Marie začal budovat zahraniční vztahy a postavení. Pověřený člověk jednal s Ruskem a Francií o spojenectví. Fridrich II. vpadl do Čech a obsadil Prahu. Nastala Sedmiletá válka (1756-1763). Na začátku Fridrich vrazil do Prahy, ale hnali ho pryč z Čech. Válka skončila tím, že se vrátil zpět do Slezska. Roku 1763 byl opět podepsán mír s Fridrichem. V roce 1772 došlo k dělení Polska. Marie začala jednat s Fridrichem. Dostala Halič, Krakov a Lvovsko. Při 3. dělení Polska 1795 ještě dostala Bukovinu. Měla dceru Marii Antoinettu, kterou provdala za francouzského krále Ludvíka XVI. Říkalo se o ní, že je strohá a namyšlená Rakušanka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama