Rikša

27. března 2008 v 21:42

Typ 505 - nákladní tříkolka RIKŠA

Nákladní tříkolka Čezeta - typ 505 je určena pro dopravu nákladu do celkové hmoty 200 kg na udržovaných komunikacích se zpevněným povrchem. Tato tříkolka byla konstrukčně odvozena od známého skútru Čezeta 175 cm typ 502 a k její stavbě bylo použito nejvyššího možného počtu dílů tohoto skútru. Tímto řešením se dosáhlo unifikace náhradních dílů a z toho vyplývajících výhod.
Rám podvozku je svařovaný z ocelových trubek kruhového průřezu a skládá se ze dvou částí - přední a zadní. Přední část tvoří samonosná karosérie skútru Čezeta (typ 502), která je přivařěna na přední díl prostorového trubkového rámu. Zadní část rámu je rovněž svařovaná z ocelových trubek a nese zadní poddajnou nápravu s diferenciálem, předlohový převod a korbu pro náklad. Obě části rámu jsou spojeny čtyřmi šrouby, jejichž korunové matice jsou zájištěny závlačkami.
Přední řídicí kolo je umístěno symetricky ve střední svisfé podélné rovině v kyvné tlačné vidlici, která je na ocelových kuličkách a miskách otočně uložena v přední části samonosné karosérie. Přední vidlice je odpérována dvěma samostatnými pružícími jednotkami, které jsou tvořeny teleskopickými kapalinovými tlumiči a šroubovitými pružinami, uloženými v pryžových pouzdrech. Zadní hnací kola jsou uložena na výkyvných kyvadlových po-lonápravách. Ty jsou odpérovány samostatnými šroubovitými pruži-nami a teleskopickými kapalinovými tlumiči.
Jednoválcový, karburátorový motor s jedním výfukem je umístěn v prostoru karosérie pod sedlem řidiče. Motor je chlazen vzduchem, nuceně. Dmychadlo vzduchu je umístěno ve výši válce po levé straně motoru, jehož lopatkové kolo je poháněno klínovým řemenem od klikového hřídele motoru. Vzhledem k umístění dmychadla je žebrování hlavy válce kolmé ke svislé podélné rovině motoru i celého vozidla. Ke zlepšení obtékání chladícího vzduchu jsou válec i hlava válce částečně zakryty tělesem dmychadla, které tvoří difuzor a usměr- ňuje proudící vzduch na hlavu válce a válec motoru.
Točivý moment motoru se přenáší z klikového hřídele primárním řetězovým převodem na třecí, pružinovou pětilamelovou spojku v olejové lázni. Spojka je ovládána přímo, páčkou ná řidítkách s mechanickým převodem, a také je rovněž ovládána poloautomaticky vychýlením řadícího pedálu kolébkového provedení ze základní polohy. Dále se moment motoru přenáší přes mechanickou stupňovou převodovku a I. stálý převod na předlohu a odtud II. stálým převodem (dvojitý válečkový řetěz 2 x 19,05 x 11,68) na rozvodovku (diferenciá) a z rozvodovky výkyvnými poloosami na zadní hnací kola třikolky.
Řízení tříkolky je přimé, obvyklé motocyklové konstrakce, uzamykatelné. Přístup k zajištování řízení je z prostoru přístrojové schránky, která je uzamykatelná patentním zámkem. Brzdy jsou mechanické, třecí, bubnové, čelisťové. Průměr brzdového bubnu předniho kola je 140 mm, zadních kol je 160 mm a šířka obložení je u obou kol stejná 35 mm. Brzda předního kola je ovládána ruční páčkou na řidítkách. Brzdy zadních kol jsou ovládány nožním pedálem na levé straně karosérie (podlahové stupačky). Tříkolka je ještě vybavena parkovací brzdou. Je to nožní provozní brzda působící na zadní kola, jejíž pedál se po stlačení zajistí malou krátkou páčkou umístěnou na tunelu karosérie nad pedálem nožní brzdy.
Kola tříkolky jsou vzájemně zaměnitelná a jejich dvoudílné lisované ráfky jsou k hlavám kol připevněny šrouby. Ráfky jsou opatřeny pneumatikami -rozměru 3,50-12.
Přední část fříkolky je svařována z výlisků z ocelového plechu a je shodná se skútrem. Sedlo pro řidiče z mechové pryže potažené koženkou je umístěno na horní zadní části karosérie, která tvoří motorový prostor. Přístup k ventilátoru, zapalovací svíčce, zapalování, karburátoru, k plnícímu otvoru převodovky atd., je postranními dvířky v karosérii. Motorový prostor je spojen s příčnou stěnou tunelem, kterým proudí určité množství vzduchu k motoru. Příčná stěna tvoří nosnou část pro uložení přední vidlice a zároveň chrání nohy řidiče před nečistotami, navazuje na podlahové stupačky. Před příčnou stěnou je karosérie zúžena a vpředu je ukončena světlometem. Na horní přední části karosérie je uložena palivová náďrž, která tvoří současně podběh předního kola.
Za sedlem řidiče na zadní části prostorového rámu je uložena korba se zadním sklopným čelem. Korba je přizpůsobena pro montáž plachtových oblouků a upevnění plachty. Na bočnice korby je rovněž možné namontovat nástavbu svařovanou z plechových výlisků a tak vytvořit uzavřenou skříňo-vou karosérii. Po stranách třikolky v prostoru pod korbou jsou umístěny akumulátory, záložní kolo a potřebné nářadí.
Elektrické zařízení tříkolky je shodné se skútrem Čezeta-typ 502. Vzhledem ke své celkové šířce je tříkolka opatřena ještě obrysovýmy světly s předními ukazateli směru na předním čele korby a koncovými světly se zadními ukazateli směru na zadním čele korby. V základním provedení startování dynamostartérem a nožní pákou. V provedení 505/01 startování pouze dynamostartérem a navíc byl motor vybaven zpětným chodem, kterého se dosáhlo opačným smyslem otáček klikového hřídele přídavným systémem zapalování. Akumulátor 12V - 35 Ah.
Vyrobeno celkem 5895 kusů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama